Coraz popularniejsza lekooporność, liczne skutki uboczne i alergie sprawiają, że ludzie szukają alternatywnych metod leczenia. Swoją uwagę kierują na dawne metody i formy kuracji. Do jednej z nich zalicza się ziołolecznictwo.
Ziołolecznictwo jest jednym z elementów medycyny naturalnej zwanej także fitoterapią, a jego historia sięga wiele tysiącleci wstecz. Nie należy jednak lekceważyć siły działania ziół i roślin, które niejednokrotnie wykazują mocniejsze efekty niż chemiczne odpowiedniki. W związku z tym, stosując ziołolecznictwo w zaciszu własnego domu, należy być ostrożnym, a w wielu przypadkach warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zna nasze przypadłości zdrowotne lub doświadczonym fitoterapeutą. Głównym celem ziołolecznictwa jest polepszenie, a nie pogorszenie stanu zdrowia. Korzystaj więc z właściwości ziół w sposób mądry, a efekty mogą być niezwykle zadowalające. Pamiętaj jednak przy tym, że w przypadku poważnych schorzeń i dolegliwości nie należy rezygnować z tradycyjnego leczenia farmakologicznego. Zioła powinny być jego uzupełnieniem, a nie pełnym zamiennikiem.
Na czym polega ziołolecznictwo ?
Szeroka gama ziół i ich zastosowań powoduje, że ziołolecznictwo jest niezwykle skuteczną formą terapii. Pomaga łagodzić wiele objawów, przynosi ulgę, oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji sprawiając, że cały organizm ludzki zaczyna wracać do prawidłowego i naturalnego trybu funkcjonowania.
Rośliny i zioła różnią się między sobą składem oraz właściwościami terapeutycznymi, które są zależne od masy czynników. Jakich? Między innymi od warunków życia rośliny, gleby, w jakiej wyrosła, pory zbioru i co najważniejsze metody suszenia i przechowywania. Wiele roślin tego samego gatunku przechodzi proces oksydacji i fermentacji. Zatrzymanie tych procesów na danym etapie sprawi, że ta sama roślina może mieć różne właściwości działania lub działać z różną intensywnością.
Sam zbiór roślin jest także kluczowym czynnikiem wpływającym na ich właściwości. Dana roślina zebrana o poranku może mieć inne zastosowanie, niż ta zebrana po południu. Z czego wynika ta różnica? Roślina ma własny rytm biologiczny, a jej substancje mają różne natężenie w każdej porze doby.
Ziołolecznictwo bazuje głównie na wykorzystaniu substancji zawartych w roślinach. Należą do nich m.in.:
- Kannabinoidy,
- Alkaloidy,
- Tłuszcze,
- Kumaryny,
- Terpeny,
- Antrazwiazki,
- Fenole,
- Garbniki,
- Flawonoidy,
- Irydoidy,
- Glukozynolaty,
- Saponiny,
- Olejki eteryczne,
- Pektyny.
Jak postrzegane jest leczenie ziołami ?
Ziołolecznictwo dla wielu osób stało się nie tylko alternatywną drogą do polepszenia stanu zdrowia, ale także hobby. Zbieranie samodzielnie roślin i przygotowywanie z nich ziół i naparów, może wydawać się pasjonującym i odprężającym zajęciem. Jeśli jesteśmy amatorami w tej dziedzinie, korzystajmy z gotowych, sprawdzonych i certyfikowanych produktów dostępnych na rynku. Do grona tych produktów bardzo dobrze wpasowuje się olej CBD. Będziemy mieć wtedy pewność, że zażywane przez nas substancje faktycznie są bezpieczne.
Jeśli jednak pasja i chęć poszukiwań dalej w Tobie drzemie, pamiętaj, by zabrać ze sobą leksykon zielarski. Uchroni Cię przed zerwaniem nie tej rośliny co trzeba. Wiele kwiatów ma swojego „brata bliźniaka”, który złudnie może przypominać upragniony pierwowzór i nie tylko będzie różnił się właściwościami, ale co gorsza, może okazać się trujący. Leksykon pomoże Ci także w ustaleniu, czy dana roślina nie jest pod ochroną (w takim wypadku potrzebne jest pisemne pozwolenie na zbieranie roślin).
Wiele ziół i wykonanych z nich produktów na co dzień bezpieczne, w pewnych okolicznościach stają się substancją zakazaną. Przykładem może być popularna i pomocna Szałwia. Jest to bogate źródło wapnia, cynku, żelaza i witamin, działa przeciwzapalnie, rozkurczowo. Jednak w przypadku kobiet w ciąży i karmiących jest definitywnie zakazana! Dlaczego? Może działać toksycznie ze względu na zawarty w niej tujon. Efektem może być przedwczesny poród, plamienie i zahamowanie laktacji.
Widzimy więc, że ziołolecznictwo nie tylko jest pierwowzorem oraz wyznacznikiem kierunku, w którym rozwija się medycyna naturalna. Dalej ma swój ogromny potencjał i siłę działania, jednak należy z darów natury korzystać z rozwagą i szczególną umiejętnością. Bowiem natura potrafi być piękna i zabójcza jednocześnie.
Bibliografia:
- https://wydawnictwovital.pl/wp-content/uploads/2016/06/Lecznicze-ro%C5%9Bliny-dziko-rosn%C4%85ce_edited.pdf
- https://docplayer.pl/24338350-Fitoterapia-czyli-ziololecznictwo.html
- https://www.centrumfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2018/01/kompedium-www-1.pdf
- http://www.utw.pw.edu.pl/materialy/2014/ziololecznictwo_15pazdz2014.pdf
- https://tadeuszczernik.files.wordpress.com/2011/04/ziolaczyniacuda.pdf
- Wczoraj i dziś ziołolecznictwa, Janina Drozd, wyd.UR 2012
- Zielarstwo i metody fitoterapii O ziołach i preparatach ziołowych, dzieje fitoterapii dr Henryk St. Różański

Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51