Terpeny. Te organiczne związki chemiczne, składające się z węgla i wodoru, odpowiedzialne są za smak oraz aromat. Do jednych z nich należy Limonen, który nazywany jest także terpenem cytrusowym.
Limonen, mówiąc potocznie, posiada dwie odsłony (izomery). Jednym z nich jest D-limonen, charakteryzujący się mocno cytrusowym zapachem, a drugim R-limonen, który przeważa iglasto-cytrusowym aromatem. Terpeny są wszechobecne w naturze, znajdziemy je także olejkach eterycznych wytworzonych przez człowieka. A gdzie dokładnie możemy poczuć aromat Limonenu?
D Limonen co to ?
Limonen jest nieodłącznym elementem owoców cytrusowych tj. pomarańczy, grejfrutów, mandarynek, cytryny, limonki, tangelo, tangerynki. Znajdziemy go także jako element składowy jałowca i konopi. Co ciekawe w tych ostatnich, związek ten jest najczęściej z występujących terpenów i umiejscawia się w całej roślinie, a nie tylko jej konkretnej części, dlatego produkty z konopi będą zawierać jego określone ilości.
Właściwości limonenu
Limonen prócz cytrusowego czy iglastego zapachu, przejawia szereg korzystnych właściwości:
-
- Przeciwzapalne/Przeciwutleniające – stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki, prowadzi do licznych stanów zapalnych. Limomen wykazuje działanie zapobiegawcze i wyciszające, dlatego szczególne zastosowanie znalazł zastosowanie w kosmetyce tj. kremach przeciwzmarszczkowych, dermokosmetykach przeznaczonych do skóry wrażliwej, naczynkowej, atopowej i łuszczycowej.
- Przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe – trwające badania już na chwilę obecną potwierdzają, że Limonen hamuje namnażanie się grzybów i bakterii oraz niektórych gatunków pasożytów.
- Przeciwlękowe – nie bez przyczyny CBD jest uznawane jako fitodotum depresji i lęków. Bardzo duży wkład w tym oddziaływaniu ma tutaj Limonen, który normalizuje układ nerwowy. Analizując terpen pod kątem fizjologicznym i behawioralnym, wykazuje zasadne właściwości antystresowe. Aromaterapia z udziałem Limonenu może przyczynić się do długotrwałego ukojenia emocji na niemal równym poziomie co leczenie środkami doustnymi (oczywiście naturalnego pochodzenia).
- Antynowotworowe – na podstawie licznych badań in vitro z udziałem zwierząt i ludzi, potwierdzono, że Limonen ma silne działanie antyrakowe. Stosując go w codziennej diecie oraz jako suplementacje, może wpływać hamująco na rozwój raka wątroby, sutka, płuc, żołądka, a w niektórych przypadkach doprowadzać do regresji komórek nowotworowych. Prócz tego charakteryzuje się aktywnością chemoprewencyjną. Może działać jako środek profilaktyczny w chorobach nowotworowych lub skuteczny w czasie ich remisji. Ponadto zażywany równolegle z farmakologicznymi lekami antynowotworowymi, minimalizuje i osłabia ich skutki uboczne w postaci nudności czy wymiotów.
Pozostałe badania podkreślają znacznie Limonenu także przy chorobach naczyniowych i układu krążenia. Wzmacnia ściany żył, zmniejsza poziom glukozy, “złego” cholesterolu (LDL) oraz ciśnienie, co może być wykorzystane do profilaktyki zapobiegania udarom mózgu.
Zastosowanie
Limonen podobnie jaki inne terpeny znalazł zastosowanie w medycynie, fitoterapii czy kosmetologii. Znajdziemy również jego pokaźne ilości w produktach gospodarstwa domowego np. mydłach, detergentach i środkach do odświeżania powietrza. Jest też świetnym kompanem odstraszającym owady! Warto dodać, że opisywany z związek jest ogólnie bezpieczny, jednak przy stosowaniu go na dolegliwości skórne, należy być ostrożnym. Odnotowano przypadki występowania odczynów alergicznych i podrażniających. Ponieważ nie ma wystarczających badań na ludziach w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią, należy unikać stosowania terpenu. Jeśli przyjmujemy stałe leki lub podlegamy ścisłym terapiom farmakologicznym, koniecznie przed zastosowaniem Limonenu, należy skonsultować się z lekarzem. Może on bowiem wykazywać działania neutralizujące niektórych substancji, co przełoży się na skuteczność leczenia. W przypadku stężenia i ilości występowania w konopiach Limonen może przyjmować zróżnicowane wartości. Uzależnione jest to od gatunku konopi, jej sposobu hodowli, metody zbiorów oraz obróbki produkcyjnej.
Bibliografia:
- https://miesiecznikchemik.pl/wp-content/uploads/2016/07/4-16-Malko-PL.pdf
- Lecznicze zastosowania limonenu, July 2018, Pomeranian Journal of Life Sciences 64(2)
- https://www.chem.umk.pl/panel/wp-content/uploads/Karwon-limonen.pdf
- https://rcin.org.pl/Content/135651/POZN271_170586_biotechnologia-2003-no2-trytek.pdf
- https://chem.pg.edu.pl/documents/175361/29932611/06_terpeny_terpenoidy.pdf
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51