Pomimo że aromaterapia znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej od stuleci, wielu bagatelizuje jej znaczenie przypisując jej efekt placebo. Ale czy sceptycy faktycznie mają rację? Jakie korzyści wynikają z aromaterapii i jak to możliwe, że medycyna naturalna, znalazła swoje miejsce w medycynie tradycyjnej? Poniższy artykuł wprowadzi nas w świat sprawdzonych informacji.
Terapia zapachem
Na samym początku warto obalić mit, że aromaterapia to leczenie zapachem. Owszem, zapach odgrywa istotną rolę w całym procesie terapii, ale głównym jej filarem są starannie dobrane olejki naturalne o szczególnych właściwościach chemicznych. Wprowadzane do organizmu przez skórę, błony śluzowe i drogi oddechowe, oddziałują w różnorodny sposób na pacjenta. Znajomością aromaterapii mogli pochwalić się mieszkańcy starożytnego świata Indii, Persji, Chin, Egiptu czy Grecji, a pozostałości ich leczniczego dziedzictwa, otrzymaliśmy w odnalezionych manuskryptach. Okazuje się, że za pomocą olejków eterycznych leczono rany, bezsenność, przeprowadzano dezynfekcję, a także wierzono, że aromaterapia łagodzi złość i pobudza umysł. Elementy aromaterapii stosowano także podczas religijnych obrzędów, które koiły duszę. Jak jednak wygląda aromaterapia w nowoczesnym, rozwiniętym medycznie świecie?
Olejki do aromaterapii
Olejki eteryczne do aromaterapii najczęściej pozyskiwane są metodą ekstrakcji lub destylacji z rośliny, jej części. W przypadku pozyskiwania olejków wytwarzanych przez owoce, można je pozyskiwać mechanicznie. Najczęściej podczas aromaterapii olejki wprowadza się z użyciem:
- Inhalacji – za jej pomocą konkretne olejki eteryczne mogą udrożnić drogi oddechowe, pomóc w pozbyciu się zalegającej wydzieliny, a także złagodzić ból. Ta metoda szczególnie jest pomocna w naturalnym leczeniu dzieci podczas przeziębienia czy dolegliwości alergicznych. Inną formą aromaterapii inhalacyjnej jest waporyzacja, polegająca na wdychaniu bezpośrednio przez usta oparów z ziół lub olejków za pomocą specjalnego waporyzatora. Dzięki, któremu do organizmu dostarczane są takie związki jak flawonoidy, terpeny bądź też kannabinoidy.
- Okładów – w tym wypadku olejki eteryczne pomogą przy regeneracji skóry, ran, otarć, obrzęków oraz skręceniu kończyn. Wnikając przez skórę łagodzą stan zapalny, pomogą pozbyć się zalegającej limfy i przyniosą ulgę w bólu.
- Kąpieli i masaży – mimo że głównie kojarzą się one z relaksacyjną formą, mają za zadanie pozbyć się napięcia i rozluźnić mięśnie. Szczególnie te formy aromaterapii doceniają osoby z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów i chorobami zwyrodnieniowymi. Pacjenci borykający się problemami skórnymi i krążenia również poczują ulgę po odpowiednio zaplanowanym zabiegu.
Aromaterapia w domu
Jeżeli decydujesz się korzystać z aromaterapii w domowym zaciszu pamiętaj to tych zasadach. Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar i precyzję. By zyskać jak najwięcej korzyści z aromaterapii należy skonsultować się z wykwalifikowanym fitoterapeutą, który zna doskonale właściwości olejków eterycznych, a także posiada wiedzę, jak prawidłowo przeprowadzić każdy zabieg. Mimo że “leczenie olejkami” może wydawać się łatwe, wiedza z zakresu medycyny naturalnej połączonej z medycyną tradycyjną jest niezbędna. Dzięki temu metody leczenia nie wykluczają siebie nawzajem, nie wchodzą w niekorzystne interakcje, a doskonale współpracują, dopełniając całokształt terapii, co przekłada się na proces powrotu do zdrowia leczonego pacjenta.
Podsumowanie
Bez względu na to jak bardzo nauka idzie do przodu, powrót do “korzeni”, zawsze jest nieunikniony. To właśnie na naturalnych substancjach, składnikach i roślinach oparta jest cała medycyna tradycyjna. Jednak bogaty zasób naukowy i zaplecze biotechnologiczne XXI wieku pozwoliło jeszcze lepiej rozumieć mechanizmy działania naturalnych związków takich jak terpeny, flawonoidy, kannabinoidy występujące w przyrodzie i trafniej odnaleźć dla nich nowe zastosowania. Nie inaczej jest z aromaterapią, która widnieje jako jedna z głównych gałęzi medycyny. Aromaterapia uwzględniona została w różnych dziedzinach terapeutycznych. Wspomaga terapie farmakologiczne oraz może stanowić samoistna formę fitoleczenia. Najciekawszy jest fakt, że znalazła bogate pole działania nie tylko w chorobach fizycznych, ale i psychicznych. Łagodzenie stanów depresyjnych, lęków, a także wyciszanie nadpobudliwości są codziennością aromaterapii, szczególnie wśród pacjentów z lekoopornymi stanami depresyjnymi. Jednym słowem, tam gdzie zawodzi nauka, zdecydowanie może pomóc natura. Ponadto dzięki licznym badaniom, zdajemy sobie sprawę, że wiele olejków eterycznych znacznie lepiej radzi sobie z regeneracją tkanek, zwalczaniem antybiotykoopornych bakterii i wirusów niż rozpowszechnione leki dostępne na receptę. Kolejnym ich atutem jest fakt, że nie posiadają skutków ubocznych, jeśli stosuje się ich odpowiednią ilość, czego nie możemy powiedzieć o środkach farmakologicznych.
Bibliografia
- Terapeutyczne właściwości aromaterapii Therapeutic properties of aromatherapy, 6 / 2015 / vol. 4 Kosmetologia Estetyczna
- Aromaterapia jako wspomaganie w psychopedagogice, Agnieszka Hłobił, Izabela Piecuch Politechnika Koszalińska, ŚRODKOWO-POMORSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE OCHRONY ŚRODOWISKA Rocznik Ochrona Środowiska Tom 12. Rok 2010 607-647
- Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii, Valerie ann Worwood
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51