Konopie siewne w Polsce

Konopie siewne w Polsce | Zastosowanie | Uwarunkowania prawne |

Od kliku lat konopie siewne zyskują w Polsce na popularności. Powstaje wiele produktów na ich bazie a świadomość dotycząca ich niezwykłych właściwości stale wzrasta. Pierwsi zastosowanie rośliny odkryli Chińczycy już kilka tysięcy lat temu wykorzystywali je do zwalczania dolegliwości życia codziennego takich jak biegunka, wymioty czy też bóle kobiece podczas miesiączki.  Miały również zastosowanie zewnętrzne np. przy leczeniu zmian i chorób skórnych czy nawet oparzeń oraz otwartych zranień. Do tego stopnia że lekarz nadworny Cesarza Neroda leczył nimi swojego władcę. To on właśnie mniej więcej w połowie V w.p.n.e  stworzył nazwę Cannabis Sativa. Jak wiadomo taka nomenklatura funkcjonuje niezmiennie do dnia dzisiejszego.

Cannabis sativa co to ?

Łacińska nazwa konopi siewnych to właśnie cannabis sativa. Wraz z rozkwitem popularności konopi wiele osób szuka informacji na ich temat. Spowodowane jest to coraz szerszą dostępnością produktów i chęcią zbudowania świadomości na ich temat wśród społeczeństwa. Kluczowym elementem w ten układance jest również fakt że obecnie konopie siewne można kupić zupełnie legalnie. W naszym kraju legalna jest uprawa, sprzedaż i magazynowanie konopi, które w swoim składzie posiadają nie więcej niż 0,2 % THC. Dzięki temu produkty na bazie konopi siewnych nie mają działania narkotycznego. Pojawia się też odrębna gałąź przemysłu, która wykorzystuje konopie jako jeden ze składników swoich produktów. Wszystko jest związane z cennymi składnikami jakie roślina ma w swoich kwiatach i nasionach. Najważniejszą substancją, która jest w ich składzie jest kannabidiol i to dzięki niemu roślina rozkwitła biznesowo.

Zastosowanie konopi siewnych

Konopie siewne mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Mogą być wykorzystywany w:

  • budownictwie,
  • do produkcji ubrań
  • kosmetyków np. takich jak balsamy, żele, mydła, szampony oraz wiele innych
  • branży spożywczej przy produkcji ciastek, cukierków, lizaków, batonów, herbat
  • do produkcji oleju tłoczonego z nasion
  • kończąc na preparatach medycznych lub prozdrowotnych

Konopie miały szerokie zastosowanie od zarania dziejów. Egipcjanie stworzyli papier konopny, który służył im do zapisywania historii faraonów a także ludu, którym władali. Zastosowanie dla produktów konopnych znajdowali również Grecy i Rzymianie. Tamtejsi lekarze zaczęli wykorzystywać konopie jako lekarstwo już na początku I w n.e. Mieszkańcy obecnych Włoch wykorzystywali te rośliny również jako budulec między innymi przy tworzeniu nawierzchni ulic oraz lin wykorzystywanych w żegludze. W krajach skandynawskich również znaleziono ślady wykorzystania konopi siewnych. Dokładnie Wikingowie wykorzystywali je do tworzenia sieci rybackich, które charakteryzowała bardzo duża wytrzymałość. Przełom XVI i XVII wieku w Holandi określany był mianem „Wieku ze złota” kiedy to niderlandzki kraj tytułowanym był mianem potęgi morskiej. Podobnie jak w przypadku Wikingów również sprzęt do żeglarstwa był produkowany z konopi przemysłowych.

Często również były wykorzystywane jako środek płatniczy.

Konopie siewne a indyjskie

Pierwsze odmiana w odróżnieniu od owianych złą sławą konopi indyjskich nie jest psychoaktywna czyli nie powodują odurzenia. Za to jest bogata w kannabidiol związek posiadający szereg właściwości prozdrowotnych. Substancja znajdująca się głównie w kwiatach konopi siewnych może potencjalnie wykazywać działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwymiotne. Produkty powstałe na bazie konopi siewnych moga być wykorzystywane do zwalczania bólu oraz jako środek wspierający podczas terapii nowotworowych oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Indyjska odmiana konopi cechuje się duża zawartość psychoaktywnej substancji jaką jest Tetrahydrocannabinol w skrócie nazywany THC. Jest to związek który wpływa na odurzenie organizmu człowieka po jego zażyciu. Rośliny te zwierają znaczną ilość THC, która może dochodzić nawet do stężenia 15-20%. Głównym sposobem zażywania tego związku występującego w konopiach indyjskich jest jego palenie. Drugim co do popularności sposobem wykorzystywania konopi indyjskich na cele zdrowotne, czyli jako tzw. marihuana medyczna. Dostępna jest ona w Polsce wyłącznie na receptę, wystawioną przez lekarza specjalistę. W tej formie występuje pod dwoma typami jako topy konopne bądź oleju pierwszy raz wytworzony przez Ricka Simpsona w skrócie nazywany RSO. Do najpopularniejszych chorób leczonych poprzez stosowanie marihuany jest: stwardnienie rozsiane, bóle przy chorobach nowotworowych, padaczka lekooporna, autyzm, nerwica czy też depresji.

Podsumowanie

Konopie siewne przeżywają prawdziwy rozkwit w naszym kraju, mada na nie przyszła z zachodu a wynika głównie z ich prozdrowotnych właściwości. Pomimo złej sławy jaka jest związana z ich bardziej znaną odmianą indyjską, ich stosowanie nie niesie ze sobą negatywnych skutków ubocznych.