Wiele osób myśli, że w konopiach znajduje się wyłącznie THC, CBD ewentualnie CBG. Dlaczego? Bo głównie te związki chemiczne są opisywane na licznych portalach, mediach i są „wizytówką” wielu producentów. Tymczasem konopie w swoim składzie posiadają znacznie więcej kannabinoidów. Poznajmy więc CBN.
Kannabinol wzór
Na początek przyjrzyjmy się samej strukturze CBN. Czym jest kannabinol? Jak wspomnieliśmy we wstępie, jest to substancja chemiczna występująca w konopiach, zaliczana do grupy kannabinoidów ale należy go bardziej traktować jako produkt przemian, jakie w nich zachodzą. Dlaczego? Bo powstaje w wyniku dehydrogenacji, czyli utleniania popularnego THC. By kannabinol mógł się wyodrębnić i zaistnieć, przechodzi wiele etapów rozwoju rośliny.
Ponieważ CBN nie istnieje w stricte żywej roślinie, tylko w jej suszu, a samo jej pochodzenie traktowane było jako nieaktywny odpad po THC, naukowcy odrobinę lekceważyli potencjalne korzyści substancji. Ale ponieważ postęp niesie za sobą nowelizację podejścia, po wstępnych analizach zauważono, że jest to „produkt” pełnowartościowy i godny uwagi.
Właściwości CBNu
Mimo że badania nad kannabinolem są w totalnych pieleszach, oceniono już jego poziom psychoaktywny. Stwierdzono, że sam w sobie nie ma działania narkotycznego, ale może je potęgować u THC. Jest legalny i można go zakupić w popularnych olejach konopnych do kupienia w Twoim sklepie konopnym.
W pojedynkę jednak ma bardzo cennych właściwości, które zapewne będą nieocenioną pomocą terapeutyczną.
- Ma właściwości antybakteryjne i podobnie jak CBG radzi sobie z antybiotyk opornymi szczepami bakterii.
- Działa przeciwbólowo – uniewrażliwia receptory bólowe.
- Ponieważ jest produktem powstającym z THC, posiada właściwości przeciwpadaczkowe.
- Środek na bezsenność – okazuje się, że niezwykle wspomaga sen i jego regulację. Przedłuża sam czas trwania snu i daje efekt „głębokiego” odpoczynku, co niezmiernie wpływa na regenerację organizmu.
- Ma potencjalne właściwości przeciwlękowe i depresyjne. Skąd taki wniosek? Uważa się, że jest najbardziej wyciszającym organizm kannabinoidem, jednocześnie nie powodując otumanienia i zaburzeń motorycznych.
- Może działać przeciwstarzeniowo jednak pełną pewność uzyskamy po kolejnych etapach badań.
Skoro zalety CBN potrzebują jeszcze potwierdzenia, to co możemy powiedzieć o jego wadach?
CBN działanie
Działanie CBN nie jest pozbawione skutków ubocznych. Nie ma żadnej substancji na świecie, nawet naturalnej, która nie posiadałaby żadnych negatywnych skutków. Jednak kluczem do ich uniknięcia często jest odpowiednia ich ilość i tak jest w tym przypadku. Kannabinol podobnie jak inne składniki (z wykluczeniem THC) które w swoim składzie posiada marihuana medyczna bardzo ciężko przedawkować, ale nie jest to niewykonalne. Jeśli organizm przyjął za dużo CBN może doświadczyć następujących dolegliwości:
- Utrata apetytu,
- Wzmożona senność,
- Zmęczenie,
- „Ciężkość umysłu”, czyli problemy z pamięcią i koncentracją
- Suchość w ustach.
Widzimy więc, że, nawet gdy przedawkujemy CBN, jego efekty uboczne nie są drastyczne w skutkach i dość łatwo się ich pozbyć poprzez obniżenie dawki kannabinolu. Pamiętajmy jednak by korzystać z niego w umiarze. Jest to substancja, o której naukowcy wciąż się uczą i dopiero ją poznają. Poza tym lepiej czerpać same pożądane właściwości z danych produktów, by przyczyniło się to do poprawy naszego samopoczucia i zdrowia. Należy pamiętać żeby korzystać z jak najbardziej naturalnych substancji warto zatem omijać syntetyczne kannabinoidy na rzecz tych naturalnych pochodzenia roślinnego.
Bibliografia:
- https://weedmaps.com/learn/dictionary/cannabinol-cbn/
- https://www.forbes.com/sites/sarabrittanysomerset/2019/07/30/cbn-is-another-cannabis-compound-with-beneficial-properties/?sh=531c472b1d9b
- https://www.inmedpharma.com/learn/what-is-cannabinol/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/cbd-vs-cbn#what-is-cbd
- https://www.leafly.com/news/science-tech/what-is-cbn-and-what-are-the-benefits-of-this-cannabinoidhttps://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/cannabinol
- https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/cannabinol
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51