Odpoczynek jest tak samo istotny jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i relaks emocjonalny. Dzięki niemu cały nasz organizm może się zregenerować, rozluźnić i szybciej pokonać chorobę. Brak odpowiedniej ilości snu prowadzi do licznych zaburzeń, a także braku koncentracji i nieprzyjemnych dolegliwości. Jednym słowem stajemy się mniej wydajni i słabi. Ostatnimi czasy dużo mówi się jednak o śnie polifazowym. Czym dokładnie jest sen polifazowy i czy warto zastosować go w swoim przypadku?
Wydawałoby się, że im dłużej śpimy, tym stajemy się bardziej wypoczęci. Jednak nasz organizm rządzi się swoimi prawami i niekiedy efekt długiego snu może być całkowicie odwrotny. Przyjęło się, że dla optymalnej regeneracji powinno się spać około 8 godzin, jednak sen polifazowy zakłóca te standardy, przedstawiając nam zupełnie inną rzeczywistość.
Sen polifazowy co to?
Zacznijmy od genezy słowa polifazowy. Poli oznacza wiele, natomiast fazowy zwraca uwagę na kilka etapów, części. Jednym słowem możemy stwierdzić, że sen polifazowy to sen przerwany, podzielony na fazy. Śpimy częściej, ale krócej. Wbrew pozorom sen polifazowy nie jest nowoczesnym wynalazkiem, a stosowali go już wojownicy, przywódcy czy żołnierze, którzy podczas wojny lub bitew musieli przystosować się do stałej gotowości do walki. Wspominali też o nim wielcy pisarze oraz artyści, a jednym z nich był Leonardo Da Vinci. Powrót do tematu snu polifazowego nastąpił podczas I Wojny Światowej. Żołnierze potrafili wytrzymać około 20 godzin bez snu, ale po tym czasie opadali całkowicie ze zmęczenia. Postanowiono opracować schemat snu, który zwiększyłby ich wydajność.
Podróżnik i żeglarz Claudio Stampi również przyczynił się do pewnych wniosków. Pływając samotnie, nie miał możliwości spać pełnych 8 godzin, w związku z tym robił sobie krótkie, ale częste drzemki. Nad mechanizmem snu polifazowego pochyliła się także NASA, łącząc wcześniejsze dane i wnioski. Dzięki temu dzisiaj możemy skorzystać z rzetelnej wiedzy, która przełożyła się na dokładną charakteryzację trzech technik snu polifazowego:
Bifazowy lub dwufazowy – śpimy 6 godzin w nocy, a za dnia robimy sobie drzemkę 30-minutową.
Everman – śpimy w nocy 4 godziny, a w ciągu dnia robimy trzy drzemki po 30 minut.
Uberman – co 4 godziny robimy drzemkę trwającą od 20 do 30 minut.
Jak zacząć ?
Sen polifazowy to klucz do wydajności, ale jego złe zastosowanie zaowocuje rozbiciem, rozregulowaniem cyklu dobowego i zaburzy pracę naszego organizmu. Jeśli zatem planujemy wprowadzić sen polifazowy do naszego życia, musimy być na to całkowicie zdecydowani i konsekwentni w działaniu. Najważniejsza w całym procesie jest regularność. Jeśli w harmonogramie naszego dnia wypada, że powinniśmy zrobić drzemkę o godzinie 16.15, nie możemy tego przesunąć, ani pominąć. Mądrze jest rozpocząć stosowanie snu polifazowego od jego najłagodniejszej formy i stopniowo przechodzić do trudniejszego etapu. Warto dodać, że pierwsze dwa tygodnie to najtrudniejszy okres do „przestawienia się” na nowy tryb spania. Jeśli zatem zaczynasz swoją przygodę ze snem polifazowym i nie masz łatwości w szybkim zasypianiu, a minuty płyną, warto wspomóc się naturalnymi środkami. Odpowiednio łagodna kompozycja ziół zachęca do stosowania ekstraktu na sen, może pomóc w pierwszych chwilach adaptacji i przyzwyczajenia organizmu do snu polifazowego.
Sen polifazowy – kalkulator
Czym jest kalkulator snu lub inaczej kalkulator snu polifazowego? To narzędzie online, które ułatwia nam dokładne wyliczenie długości czasu naszego snu. Wystarczy wpisać godzinę, o której idziemy spać i godzinę, o której musimy się obudzić. Automatyczny algorytm przetwarza dane, wskazując nam gotową odpowiedź, kiedy powinniśmy przerwać sen.
Sen polifazowy uwzględnia szczegółowy fazy naszego snu, z którego najlepiej obudzić się w etapie fazy REM. Dlaczego? Przerywając sen dokładnie w tym momencie mamy gwarancje bycia wypoczętym i w pełni skoncentrowanym. A czy można samemu wyliczyć cykle snu i planować jego czas? Tak. Przyjmuje się, że dobrej jakości sen to wielokrotność 90 minut plus 10 minut na zaśnięcie.
Sen polifazowy a zdrowie
Umiejętnie wprowadzony i rygorystycznie przestrzegany sen polifazowy nie przyczyni się do pogorszenia naszego stanu zdrowia ani nie wywoła niepożądanych dolegliwości. Wręcz przeciwnie – nasz organizm będzie maksymalnie wydajny i wypoczęty. Właśnie z tego powodu sen polifazowy stosowany jest przez sportowców, lekarzy, naukowców, podróżników czy astronautów, a te grupy osób, szczególnie dbają o swoje zdrowie. Zatem będąc dokładnie przygotowanym i psychicznie zmotywowanym, śmiało możemy przystąpić do wprowadzenia snu polifazowego w naszym życiu. Przypominamy że warto zapoznać się również z ofertą na olejki CBD, które mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem jeżeli chodzi o suplementację.
Bibliografia
Bibliografia:
- https://senpolifazowy.pl/
- Sen polifazowy: praktyczny poradnik jak spać 2 godziny na dobę, Davis, Max Jacob
- Sen Polifazowy — Sypiaj jak Leonardo da Vinci, Paweł R. Stań
- https://www.scribd.com/document/499171299/Sen-mistrza-Micha%C5%82-Maj-full
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51