Nie ma chyba osoby, która chociaż raz w życiu nie odczuwałaby dolegliwości takiej jak ból pleców. Nie ważny jest wiek czy płeć – o bólu kręgosłupa decydują inne, mocno zróżnicowane czynniki. Jakie i czy powinny być powodem do niepokoju?
Dlaczego bolą plecy ?
Według opracowań na podstawie analiz społecznych ból pleców nie powoduje u nas niepokoju, jeśli trwa krótko lub mija po zastosowaniu leku przeciwbólowego. Można powiedzieć, że jesteśmy wręcz przyzwyczajeni do tej dolegliwości, a jej genezę przypisujemy przeciążeniu czy złej postawie ciała. Zapewne w wielu wypadkach są to główne przyczyny bólu, ale nie zawsze. Niekiedy ból pleców może być zwiastunem bardziej obciążającej choroby lub być objawem skłaniającym nas do wizyty lekarskiej. Ból pmoże być ogólny, lub zlokalizowany w konkretnym miejscu. W niektórych przypadkach ból pleców może „promieniować” do innych partii ciała jak np. nogi i pośladków. Ustalono, że na podstawie konkretnych objawów bólowych pleców, jest możliwe rozpoznanie prawdopodobnej przyczyny ich występowania, którą potwierdza się za pomocą badań. Objawy mogą się nasilać, słabnąć, a następnie powracać ze zdwojoną siłą.
Przyczyny
Ból pleców może mieć podłoże:
- Urazowe tj. po wypadku lub uderzeniu.
- Mechaniczne tj. przebywanie długo w tej samej i nieprawidłowej pozycji.
- Zwyrodnieniowe tj. będące efektem siedzącego trybu życia, pracy czy nieprawidłowości układu kostnego postępującego z wiekiem.
- Reumatoidalne tj. powstałe w wyniku choroby (m.in. Reumatoidalnego Zapalenia Stawów, chorób autoimmunologicznych, zapaleń).
- Emocjonalne tj. dolegliwości fizyczne występujące w następstwie odczuwania silnego stresu, depresji, lęków, w wyniku których dochodzi do ciągłe spięcia mięśni.
- Fizjologiczne tj. występujące w chwili trwania ciąży, menstruacji lub menopauzy.
Oczywiście to nie wszystkie przyczyny bólu pleców. Warto też wspomnieć o bólu, którego przyczyną są problemy z układem krążenia, postępująca skolioza, czyli wrodzone wady genetyczne, nowotwory, osteoporoza, terapie medyczne (np. radio i chemioterapia, operacje), infekcje, otyłość, anoreksja, deformacje kręgosłupa lub nagły wzrost.
Jeśli zatem ból pleców się utrzymuje, leki przeciwbólowe działają na krótką chwilę lub wcale i dochodzą do tego: trudności w oddawaniu moczu, utrata wagi, drętwienie kończyn, obrzęk pleców i gorączka, czym prędzej umówmy się do lekarza lub skorzystajmy z medycznej pomocy interwencyjnej. Ból pleców może być pierwszym objawem poważnej choroby, w której diagnostyce najbardziej liczy się czas.
Co na ból pleców
Podstawową metodą radzenia sobie z bólem pleców jest profilaktyka, czyli unikanie wszystkiego, co wywołuje ból lub go nasila. Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia zdecydowanie wzmocnią nasz kręgosłup, co sprawi, że dolegliwości bólowe nie będą naszym całodziennym towarzyszem. Pomocne jest też zachowanie prawidłowej postawy ciała, dlatego warto zaopatrzyć się w średniej twardości materac, dostosowany do naszej figury i wzrostu fotel do pracy przy biurku oraz przyjmowanie prawidłowej pozy przy dźwiganiu lub podnoszeniu przedmiotów, która rozłoży ciężar na całe ciało, bez obciążania barków i miednicy.
Jeśli ból jest wynikiem następstw chorobowych lub urazowych, niezbędna będzie indywidualna rehabilitacja. W opracowaniu planu ćwiczeń uwzględniających nasze możliwości, wiek i ograniczenia pomoże wykwalifikowany rehabilitant lub lekarz. W skrajnych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, który zmniejszy ucisk na nerwy lub w inny sposób zniweluje główną przyczynę bólu.
Nie można zapominać także o farmakologii i suplementacji. W zależności od genezy naszego bólu pleców lekarz zaleci odpowiednie leki zwalczające przyczynę i objawy choroby, ale korzystne jest również stosowanie dobrze dobranej suplementacji. Liczne zioła i olejki mają naturalną moc uśmierzania bólu pleców i wzmacniają cały organizm. Świetnym tego przykładem jest olejek CBD, który nie zakłóca działania głównej terapii farmakologicznej, a jest często włączany do niej, by wzmocnić efekt przeciwbólowy. (Oczywiście przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół, suplementów i olejków należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym). Badania nad kannabinoidami potwierdzają, że oddziałują one na układ nerwowy w sposób regeneracyjny i zabezpieczający. Łagodzi stany zapalne, które przyczyniają się do odczuwania i nasilenia bólu pleców, a ponieważ wzmacnia mięśnie i pomaga zniwelować napięcie, można go stosować jako profilaktykę terapeutyczną na ból pleców. Uwzględniając powyższe wskazówki, możemy uniknąć dolegliwości bólowych pleców lub wystarczająco je ograniczyć, by nie zaburzyły nam normalnego funkcjonowania i nie odebrały radości z aktywnego spędzania każdego dnia.
Bibliografia
- Miejsce kannabinoidów w leczeniu bólu The place of cannabinoids in the treatment of pain, Jarosław Woroń, Jan Dobrogowski
- https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10239/8739
- https://www.galaktyka.com.pl/media/do-pobrania/mechanika-zdrowych-plecow.pdf
- https://www.igifc.pl/wp-content/uploads/2020/02/Wspolczesna-dietetyka-konopie-1.pdf
- http://www.wbc.poznan.pl/Content/258869/index.pdf
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51