W ostatnim czasie zauważono znaczący wzrost zachorowań na schorzenie jakim jest rak jelita grubego. Bagatelizowanie objawów, strach i zawstydzenie przed wizytą u lekarza, a także brak regularnych badań okresowych znacząco przyczyniają się do coraz liczniej odnotowywanych chorób nowotworowych w Polsce. Co powinno zatem nas zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza?
Rak jelita grubego czym jest ?
Rak jelita grubego to bardzo poważna choroba. Wiele osób myśli mnie to nie dotyczy, czuję się zdrowy, to tylko niestrawność – niestety nasze pochłonięte codziennością społeczeństwo, coraz częściej wypiera negatywne scenariusze życia, a w obliczu wystarczająco złych wiadomości, którymi jesteśmy bombardowani, kwestia własnego zdrowia schodzi na dalszy plan. Jednak choroby nowotworowe mają to do siebie, że nie patrzą na wiek czy pochodzenie, a wywołać je mogą liczne czynniki, w tym stres, który jest wszechobecny i oddziału na coraz to młodsze osoby.
Okazuje się, że rak jelita grubego stoi na czele zachorowań nowotworowych naszego kraju. Wśród kobiet sytuuje się na piątym miejscu wśród nowotworów, a wśród mężczyzn na czwartym. Rak jelita grubego obejmuje nieprawidłowe namnażanie się komórek złośliwych w obrębie okrężnicy, odbytnicy, odbytu lub zgięcia esiczo-odbytniczego. Na samym początku rozwija się w stadium gruczolaka jelita, który jest nowotworem nieinwazyjnym, jednak bez odpowiednio szybkiego wykrycia i leczenia, przekształca się finalnie w nowotwór inwazyjny, naciekający poza obręby błony śluzowej. Proces ten może trwać wiele lat.
Do najczęstszych przyczyn zachorowania na raka jelita grubego uznaje się skłonności genetyczne, częsty stan zapalny jelita, palenie papierosów, stres, zła dieta i wiek. Szacuje się, że narażone są najbardziej osoby po 50 roku życia, ale nie oznacza to wcale, że na raka jelita grubego nie mogą zachorować osoby młodsze. Wszystko zależy od pobocznych czynników ryzyka dla danej jednostki.
Rak jelita grubego objawy
Nie bez przyczyny mówi się, że rak jelita grubego jest podstępny. To nowotwór, który rozwija się powoli, niejednokrotnie w sposób bezobjawowy albo łagodnie objawowy. Gdy zatem da o sobie znać, oznacza to, że nie jest w początkowej fazie rozwoju. Właśnie dlatego kadra medyczna tak bardzo apeluje o regularne i okresowe badania kontrolne. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?
- Trudności z wypróżnianiem,
- Biegunki,
- Zaparcia,
- Ból przy oddawaniu stolca,
- Obecność krwi w stolcu,
- Utrata wagi,
- Zmiana wyglądu stolca,
- Anemia,
- Osłabienie i utrata apetytu,
- Trudności w przełykaniu,
- Wzdęcia i częste gazy,
- Uczucie niepełnego wypróżnienia,
- Nudności,
- Parcie na stolec bez możliwości wypróżnienia.
Powyższe objawy są często bagatelizowane i przypisywane innym, znacznie łagodniejszym chorobom czy dolegliwością. Zazwyczaj pacjenci szukają przyczyn w zatruciu i przejedzeniu. Objawy te występują także przy zaburzeniach trawiennych, drażliwości jelita grubego i przy zrostach powstałych na skutek operacji i zabiegów. Jednak bez względu czy w naszym przypadku pojawią się podobne dolegliwości, czy nie, oraz bez względu jak bardzo będą one nasilone, koniecznie warto zrobić kolonoskopie, test na krew utajnioną oraz inne, które zleci nam gastrolog.
Gdzie boli rak jelita grubego ?
W zależności od usytuowania nowotworu ból może być ulokowany w różnych obszarach brzucha. Uznaje się, że tępy ból po prawej stronie podbrzusza lub w okolicach pępka może świadczyć o zaatakowaniu prawej części okrężnicy. Ze względu na tę lokalizację bólową niekiedy prawdziwa przyczyna mylona jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego.
Jeśli jednak czujemy dolegliwości bólowe przypominające tzw. kolkę jelitową, może to świadczyć o raku lewej połowy okrężnicy. Przy nowotworze jelita grubego niejednokrotnie pacjenci skarżą się na bóle krocza, ból przy oddawaniu gazów i stolca, ból odbytu (bez względu na podejmowane działania czy aktywność fizyczną), a także bóle pleców w okolicach nerek i dolnych partii kręgosłupa. Zatem jeśli tylko pojawią się dolegliwości bólowe w wymienionych partiach, które nie ustępują i nie mają innej, potwierdzonej przyczyny, powinniśmy udać się do lekarza w celu wykluczenia diagnozy nowotworowej.
Rak jelita grubego rokowania
Jak wyglądają rokowania raka jelita grubego? Im szybciej wykryty, tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium choroby niezbędna jest interwencja chirurgiczna, podczas której usuwa się zmiany nowotworowe, a niekiedy część jelita. Lekarz może zlecić radio lub chemioterapię w celu uniknięcia przerzutów i zlikwidowania pozostałości komórek nowotworowych krążących w krwiobiegu.
Warto wówczas wspomagać terapię główną suplementami i naturalnymi metodami leczenia (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). Wiele opracowań i doniesień naukowych widzi korzyści stosując bezpieczny olejek CBD. Wciąż trwające badania sugerują, że kannabinoidy mają umiejętność wpływania na komórki nowotworowe ”zmuszając” je do autodestrukcji oraz hamują ich namnażanie się. To zdecydowanie może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia, regeneracji i zapobiec rozsiewaniu się nowotworu. Prócz tego niwelują skutki uboczne głównych terapii w postaci nudności czy wymiotów, a to
Podsumowanie
By jednak rokowania były jak najlepsze, pamiętajmy o badaniach i nie ignorujmy niepokojących symptomów naszego organizmu, a wówczas w razie potrzeby będziemy mogli szybko zainterweniować, by po pewnym czasie cieszyć się pełnią zdrowia.
Bibliografia:
- http://www.io.gliwice.pl/sites/default/files/informatory/broszura_rak_jelita_grubego.pdf
- http://onkologia.cm-uj.krakow.pl/cm/uploads/2019/01/Rak-jelita-grubego.pdf
- https://phmd.pl/api/files/view/117062.pdf
- http://onkologia.org.pl/nowotwory-jelita-grubego/
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51