Olej z czarnuszki na kamienie żółciowe czy może zadziałać skutecznie? Wielu z nas zna stare powiedzenie ludowe „żółć mnie zalała”, które ma na celu uzmysłowienia jak bardzo się zdenerwowaliśmy. Frazy, które często potocznie wyrzekamy, niejednokrotnie mają znacznie głębsze i poważniejsze znaczenie. Tak jest w wypadku żółci, a właściwie chorób dróg żółciowych o których chcemy dziś opowiedzieć.
Czym są choroby przewodów żółciowych ?
Choroby przewodów żółciowych to najprościej mówiąc, zapalenie dróg odprowadzających żółć z wątroby do dwunastnicy. Jest to płyn, który pomaga w trawieniu, a także zapewnia właściwy poziom pH dla enzymów trzustkowych oraz jelitowych. Jest także odpowiedzialna za właściwie przyswajanie i wchłanianie tłuszczy. Wytwarzający się stan zapalny może doprowadzić do zniszczenia wątroby, jej marskości oraz raka dróg żółciowych. Co jest powodem, że cały system żółciowy zaczyna się psuć?
- PSC – czyli stwardniejące zapalenie przewodów układu żółciowego, należące do chorób autoimmunologicznych. Dotyka bez względu na płeć i wiek, jednak zdecydowanie na zachorowanie podatni są mężczyźni w wieku od 30 do 50 lat.
- Wtórne zapalenie dróg żółciowych, które występuje na skutek: zapalenia trzustki, powikłań po przeszczepie wątroby, kamicy dróg żółciowych, stosowania niektórych leków, zakażenia bateriowego, wirusowego i pasożytniczego.
Wśród licznych objawów alarmujących o chorobie wyróżniamy:
- Świąd skóry – konkretnych obszarów lub całej powierzchni ciała, szczególnie doskwierający w nocy.
- Osłabienie.
- Zmęczenie bez konkretnej przyczyny.
- Żółtaczka.
- Ból brzucha w prawej jego części.
- Powiększenie się i ból wątroby.
- Szybka utrata masy ciała.
- Krwotok żylaków przełyku.
- Wodobrzusze.
- Gorączka.
- Wymioty.
- Dreszcze.
Oczywiście każdą przypadłość i chorobę można leczyć. W przypadku zapalenia przewodów żółciowych metoda leczenia zależna jest od głównego czynnika wywołującego schorzenie. Niestety jeśli problemem jest PSC, chorobę można jedynie zaleczyć, a nie wyleczyć. Podaje się w takich przypadkach leki łagodzące objawy, szczególnie świąd skórny, a także przeprowadza się zabieg endoskopowy, mający na celu poszerzenie przewodów żółciowych. Jeśli jednak ta metoda zawiedzie, konieczna jest ingerencja chirurgiczna.
W przypadku wtórnego zapalenia kwestia leczenia jest znacznie bardziej optymistyczna, bo całkowite wyleczenie jest możliwe. Podawane są antybiotyki, które mają na celu zwalczenie bakterii i pasożytów, a w przypadku wystąpienia kamicy dróg żółciowych, zabieg chirurgiczny pomaga w ich usunięciu.
Olej z czarnuszki na kamienie żółciowe jako alternatywne wspomaganie
Wielu pacjentów słysząc słowo „zabieg”, „operacja”, „silne leki”, szuka innych rozwiązań w drodze po zdrowie. Medycyna alternatywna nie tylko jest znana od stuleci, ale jest podstawą medycyny akademickiej, która na jej korzeniach mogła się w pełni rozwinąć. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że metody alternatywne nie mogą być główną metodą leczenia przy tak poważnych schorzeniach. Bez względu na to, co mówią wielcy uzdrowiciele czy fitoterapeuci, w skrajnych wypadkach, zioła i substancje naturalne nie zapewnią nam leczenia farmakologicznego. W takim razie jaki jest sens stosowania medycyny alternatywnej?
Medycyna alternatywna świetnie sprawdza się jako terapia uzupełniająca, wspierająca i profilaktyczna. Jeśli chodzi o choroby dróg żółciowych, oleje z czarnuszki pełnią funkcje „pierwszych skrzypiec” w walce z przyczynami i skutkami.
Przede wszystkim olej z czarnuszki pobudza pęcherzyk żółciowy do wydalania wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu minimalizuje wystąpienia kamicy nerkowej, a co za tym idzie usunięcia woreczka żółciowego (co jest niezbędne w skrajnie zaostrzonym chorobowo przypadku). Pomagając w odprowadzeniu toksyn z organizmu, olej z czarnuszki sprawia, że podawane lekarstwa farmakologiczne nie mają (lub mają ograniczone), negatywnych skutków oddziaływania na nasz organizm. Taka współpraca medycyny alternatywnej i farmakologicznej jest najlepszą metodą leczenia i daje większą gwarancję sukcesu. Z powyższego paragrafu wprost wynika że stosowanie oleju z czarnuszki na kamienie nerkowe może przynieść choremu wiele korzyści.
Po drugie regularne spożywanie oleju z czarnuszki wpływa zabezpieczająco nie tylko na drogi żółciowe, ale i na wątrobę, która staje się pierwszą ofiarą chorego systemu żółciowego. Stanowi tarczę ochronną, dzięki której nie dojdzie do poważniejszych uszkodzeń.
Olej z czarnuszki łagodzi także dolegliwości skórne, czyli w tym wypadku niweluje uporczywy świąd. Wymioty, gorączka, a także bóle także stają się mniej dokuczliwe. Zawarte w oleju z czarnuszki substancje pełnią funkcję przeciwbólową i przeciwzapalną, a więc powalają szybko wygasić (lub nie dopuszcza do jego rozwinięcia się) stan zapalny układu dróg żółciowych.
Podsumowanie
Jeśli chodzi o przyjmowanie oleju z czarnuszki na choroby dróg żółciowych, w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym. Olej z czarnuszki jest produktem w pełni bezpiecznym, jednak nie chcielibyśmy zakłócać harmonogramu leczenia specjalisty. W standardowych przypadkach stosowania oleju z czarnuszki na choroby dróg żółciowych, zalecenia się przyjmowanie pół łyżeczki oleju trzy razy na dobę. Jest to dawka, która nie powinna wpłynąć neutralizująco na inne przyjmowane leki.
Stosujmy zatem olej z czarnuszki na choroby układu żółciowego oraz jako profilaktykę, by im zapobiegać i chronić nasz najcenniejszy skarb, jakim jest wielofunkcyjna wątroba.
Biografia:
- P.Schleicher, M. Saleh “Czarnuszka siewna w medycynie naturalnej”.
- https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/895/original/Strony_od_MpD_2011_08-13.pdf?1468494990
- https://www.biziel.umk.pl/assets/files/Kamica_nerkowa.pdf
- https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/viewFile/29305/24057
- file:///C:/Users/Jowita/Downloads/LPOZ_Art_30711-10.pdf
- Opracowanie: Pierwotne stwardniające zapalenia przewodów żółciowych – znaczenie czynników żywieniowych Primary sclerosing cholangitis – role of nutritional factors Edyta Wróblewska, Piotr Tyszko, Katarzyna Okręglicka.
- Opracowanie: Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, Marek Hartleb, Krzysztof Simon, Michał Lipiński, Jarosław Drobnik, Jarosław Woroń, Grażyna Rydzewska, Agnieszka Mastalerz-Migas.
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51