Znasz to uczucie, gdy pomimo zmęczenia kładziesz się w łóżku i nie możesz zasnąć? Wiercisz się, kręcisz, poprawiasz poduszki, a zegarek nieubłaganie tyka, wskazując, za ile minut musisz iść do pracy? Bezsenność czy trudności z zasypianiem nie należy do rzadkości, a problem ten dotyka wiele osób w różnym wieku.
Sen odgrywa kluczową rolę dla prawidłowego i zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. To właśnie wtedy przechodzimy w tryb pełnej regeneracji. Zwalnia nasz oddech, wyrównuje się ciśnienie krwi, mózg produkuje somatotropinę odpowiedzialną za mocne kości i mięśnie, pobudza się wydzielanie melatoniny, a to wszystko skutkuje redukcją stresu, pięknym wyglądem naszej cery i prawidłowym metabolizmem. Co, jednak gdy bardzo chcemy zasnąć, a nie możemy? Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę takiego stanu.
Dlaczego nie zasypiam ?
Stres i szybkie tempo życia wcale nie odwdzięczy się szybkim zasypianiem. Wręcz przeciwnie, może sprawić, że z natłoku obowiązków, kłopotów i braku perspektyw na zmianę sytuacji, nasz organizm odmówi współpracy przy zasypianiu. Prócz tego powodem, że nie jesteśmy w stanie zasnąć, mogą być warunki w naszej sypialni. Niewygodny materac, zbyt intensywne światło lampki, za wysoka temperatura pomieszczenia, zbyt obfita kolacja – to wszystko prędzej czy później odbije się na komforcie naszego snu.
Złe nawyki również nie ułatwią nam zasypiania. Co do nich należy? Patrzenie i przeglądanie telefonu w łóżku. Pozornie może się wydawać, że oglądanie filmików, przeglądanie zdjęć czy innych niezobowiązujących rzeczy nas wyciszy i “zamuli”, ale w rzeczywistości jest inaczej. Nasz mózg nie ma chwili wytchnienia i przyswaja cały czas szereg informacji, a do tego nasz wzrok bombardowany jest niebieskim, mocno pobudzającym światłem ekranu, zaburzając produkcję melatoniny. Mając już wskazówki, co należy zmienić, skupmy się na tym co pomoże nam szybko zasnąć.
Jak szybko zasnąć czyli sposoby na szybkie zasypianie
Naturalne wspomagacze – pomocne mogą okazać się naturalne środki wspomagające zasypianie. Warto jednak pamiętać o umiarze. Zioła mają silną moc, a nieodpowiednia dawka może dać efekt przymulenia na resztę dnia. By tego uniknąć, stosuj się do wskazówek producenta mieszanki ziół lub zaleceń fitoterapeuty. Do bezpiecznych środków regulujących cykl dobowy z pewnością zaliczyć można olejek CBD na sen i bezsenność, który nie uzależnia i nie pozostawia uczucia ociężałości po przebudzeniu.
Zmień metodę zasypiania – wybranie profilu zasypiania może być kluczowym rozwiązaniem problemu. Chcesz szybko zasypiać? Miej stałe pory snu i wstawania. Nasz organizm działa niczym dokładny zegar, dlatego higiena snu ma taką ważną rolę. Gdy przyzwyczaisz swój organizm do konkretnego cyklu, szybkie zaśnięcie nie powinno stanowić żadnego problemu. Jeśli jednak masz mało czasu, prowadzisz niezwykle intensywne życie, a chcesz szybko zasypiać i się wysypiać, może Ci w tym pomóc przejście na sen polifazowy. Czym jest dokładnie i w jaki sposób wprowadzić go do cyklu dobowego pisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów.
W tym podpunkcie nie możemy pominąć tzw. metody 4-7-8. To technika oddychania, podczas której należy wciągnąć powietrze nosem przez cztery sekundy, wstrzymać oddech na siedem, a następnie wydychać przez osiem. Dzięki temu odprężymy się, a nasz umysł skupiając się na liczeniu, powoli i delikatnie przejdzie w stan “odpoczynku”.
Unikaj drzemek – popołudniowe drzemki mają wiele korzyści, ale jeśli mamy problem z zasypianiem, mogą być tego przyczyną. Zatem nawet jeśli po obiedzie poczujesz przypływ błogości, wytrzymaj do wieczora. Dzięki temu w naturalny sposób przywrócisz regularność cyklu biologicznego, a nocne zaśnięcie nie będzie problemem.
Bibliografia:
- http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_5_2017/793Wichniak_PsychiatrPol2017v51i5.pdf
- http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-2-191.pdf
- DLACZEGO I JAK DBAĆ O ZDROWY SEN? Joanna Kamińska, neuroterapeuta, Ośrodek Rehabilitacji CEMICUS
- Zaburzenia snu w kontekście przemian cywilizacyjnych, Anna Kapała, Sztuka Leczenia 2014, nr 3-4 str. 35-44
- Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Agata Kawalec, Krystyna Pawlas Katedra i Zakład Higieny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Eco Flowers s.c.
Aleksandrowska 67/93/222
91-205 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51