Jak działa waporyzator ?

Waporyzator jest to urządzenie, które pozwala zakupić ulubione kwiaty konopi bogate w CBD i cieszyć się nim bez konieczności palenia. Stale rosnące zainteresowanie produktami konopnymi w tym również ekstraktami sprawiło że proces waporyzacji ma właśnie swoje „5 minut”. Zdobywa on całe grono fanów ze względu na liczne benefity, które płyną z inhalowania suszu oraz olejków. Żeby lepiej zrozumieć sposób działania waporyzatorów przyjrzyjmy się na wstępie procesowi, który stoi za funkcjonowanie tych urządzeń.  

Na czym polega waporyzacja ?

Waporyzacja jest to proces wydobywania substancji aktywnych z ziół pod wpływem temperatury. Podczas podgrzewania produktu nie dochodzi do procesu spalania w związku z czym znacznie ograniczone są substancje toksyczne wytwarzane podczas tradycyjnego palenia ziół.

Waporyzacja to nic innego jak określenie zjawiska fizycznego polegającego na wydzielaniu pary wodnej. W praktyce używa się tego terminu do określenia odparowywania substancja aktywnych z ziół czyli kannabinoidów. W naszym przypadku chodzi o związki aktywne pozyskane z konopi włóknistych.

Jest to proces który w porównaniu do tradycyjnego palenia zaczął być powszechnie uznawany  za potencjalnie mniej szkodliwy.   Dzieje się tak ponieważ w kiedy waporyzujesz susz roślinny wydzielane jest o blisko 90% mniej substancji toksycznych w porównaniu do tradycyjnego palenia np. papierosów.

Dlatego też waporyzacja stała się jedną z najdogodniejszych form przyswajania związków roślinnych. Taki sposób absorbowania kannabidiolu jest metodą prostą w stosowaniu a zarazem wygodą dla użytkowników. Waporyzacja to najskuteczniejszy i zdecydowanie najlepszy sposób na dostarczenie substancji aktywnych do naszego organizmu.

Najważniejszym elementem jest to że materiał roślinny używany do waporyzacji jest o wiele wydajniejszy w przyswajaniu przez nasz organizm. Wchłanianie kannabidiolu,  jest dużo bardziej wydajne niż w przypadku innych metod. Często stopień przyswajalności danej substancji przez organizm człowieka określany jest jako biodostępność. Oznacza ona stopień wchłaniania substancji  przez nasz organizm. Według definicji w przypadku podania preparatu, który dostaje się bezpośrednio do krwi biodostępność wynosi 100%.

Z czego składa się vaporizer ?

Na rynku dostępna jest bardzo duża ilość różnych różnych waporyzatorów. Natomiast ich budowa jest bardzo zbliżona. Każde urządzenie przeważnie składa się z:

 1. Ustnika
 2. Komory grzewczej
 3. Systemu podgrzewania
 4. Centrum sterowania (przycisków)
 5. Baterii

Jakimi zaletami cechuje się  waporyzator ? 

Do najważniejszych zalet związanych z korzystaniem z waporyzacji należą:

 • Brak dymu (zastąpiony jest przez parę konopną)
 • Brak popiołu
 • Nie występuje kontakt z otwartym ogniem
 • Ograniczenie nieprzyjemnego zapachu
 • Potencjalnie mniejsza szkodliwość
 • Bardzo dobra wydajność

Podsumowując  waporyzacja oferuje dla użytkowników cała gamę korzyści. Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z vapingiem musisz pamiętać o wyborze odpowiedniego urządzenia czyli waporyzatora oraz właściwego suszu roślinnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przyswajać kannabinoidy w sposób łatwy i bezpiecznych. I nie mówimy tutaj tylko o najbardziej popularnym kannabidiolu ale również o CBG a także innych związkach naturalnie występujących w konopiach.

Co daje waporyzacja ?

        Pewnie zastanawiacie się, dlaczego waporyzacja jest lepsza od palenia suszu z konopi? Produktem procesu spalania kwiatostanu są nie tylko substancje aktywne, ale także dym, w którego składzie znajdziemy szeroki przekrój tablicy Mendelejewa, ciężkich i groźnych dla zdrowia pierwiastków, związków i substancji. Choć odczuwamy przyjemność, to jednocześnie mamy świadomość tego, że zatruwamy swój organizm i negatywnie wpływamy na swoje zdrowie. Waporyzacja nie wiąże się z wdychaniem szkodliwych substancji smolistych i kancerogennych. W każdym razie szacuje się że ich ilość może być potencjalnie ograniczona do nawet 90%.

Waporyzując kwiatostany konopne podgrzewamy fitokannabinoidy do określonej temperatury znacznie poniżej poziomu spalania, co umożliwia nam ich odparowanie i inhalowanie się nimi w postaci pary. Taka metoda pozwala nam przyswoić te same substancje aktywne co w przypadku zwykłego palenia, ale tutaj ograniczmy szkodliwe dla naszego zdrowia związki chemiczne.

Wykorzystując do tego celu waporyzator pozbywamy się problemu wciągania do płuc dymu. Podczas podgrzewania kwiatostanu powstaje para wypełniona aromatem i substancjami aktywnymi, bez groźnych związków chemicznych, a więc inhalacja kannabidiolu staje się dużo mniej groźna dla zdrowia natomiast w dalszym ciągu nie możemy powiedzieć że jest to proces w 100% zdrowy należałoby raczej określić to jak po prostu mniej szkodliwy.

Warto wspomnieć przy okazji o tym, że waporyzacja może dotyczyć nie tylko fizycznego podgrzewania suszu, ale także przygotowanego wcześniej koncentratu na jego bazie, oczywiście w zależności od wybranego urządzenia. Znaczy to ni mniej ni więcej że do waporyzatora można aplikować zarówno susz jak i olej przygotowany na bazie ekstraktu roślinnego. Brak dymu nie zakłóca smaku oraz aromatu pary, która generowana jest w procesie podgrzewania konopi. Zwolennicy waporyzacji zgodnie podkreślają, że przyjemność płynąca z inhalacji w tej formie jest o wiele większa, niż przy zwykłym spalaniu suszu.

Kolejnym elementem i różnicą jest sposób regulowania oddechu przez waporyzator. Generalnie zalecamy powolne, delikatne, ale stałe kilku sekundowe zaciąganie powietrza przez ustnik. Takie działanie pozwoli na odpowiednie ogrzanie suszu. Jest to umiejętność, którą nabywamy z czasem. Liczy się tutaj cierpliwość i praktyka, która pomoże jak w każdej inne dziedzinie osiągnąć oczekiwane efekty. Zgodnie z maksymą trening czyni mistrza, im dłużej będziemy się czymś zajmować tym efekty będą coraz lepsze.