Chromatografia jest to metoda wykonywania badań laboratoryjnych nastawiona na ustalenie składu badanych substancji. Na rynku funkcjonuje przynajmniej kilka wiodących metod wykonywania wyżej opisanych badań. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można chromatografię cieczową oraz gazową. Właśnie te dwie metody chromatograficzne wykorzystywane są przez laboratoria specjalizujące się w analizie produktów konopnych. Ich celem jest wyodrębnienie składu poprzez wskazanie zawartości kannabinoidów, terpenów a także flawonoidów. Oczywiście kluczowym parametrem jest ustalenie zawartości THC, która na terenie naszego kraju nie może przekraczać 0,2% THC w produkcie. Jest to o tyle istotnie ponieważ decyduje o legalności produktu. W poniższym artykule skupimy się na przedstawienie chromatografii cieczowej oraz gazowej natomiast informacyjnie są jeszcze inne typy takie jak chromatografia cienkowarstwowa oraz fluidalna, których nie będziemy bliżej przedstawiać.
Chromatografia cieczowa
Chromatografia cieczowa charakteryzuje się prostotą oraz szybkością wykonania, niskimi kosztami oraz niedużym zużyciem rozpuszczalnika organicznego. Metoda ta oznacza się także dużym odzyskiem. Typowa aparatura składa się z pompy gradientowej, dozownika który pozwala dozować próbkę do kolumny chromatograficznej oraz detektora. Pomiar następuje w gradiencie eluentów woda i acetonitryl z dodatkiem kwasu. Detekcja prowadzona jest przy długości fali alfa 220 nm. Metoda ta pozwala na szybkie przeszkolenie pracowników i jest wydajna ekonomicznie. Zdecydowanie produkty konopne na dzień dzisiejszy są badane właśnie z wykorzystaniem chromatografii cieczowej uważanej jako najbardziej precyzyjna metoda.
Chromatografia gazowa
Chromatografia gazowa to separacyjna metoda analityczna która umożliwia jakościową i ilościową analizę próbki. Kolumna wypełniona jest odpowiednim adsorbentem jest to faza stacjonarna. Przepływa przez nią faza ruchoma tak zwany gaz nośny. Separacja składników odbywa się dzięki różnicom w szybkości migracji składników. Fazą ruchomą najczęściej jest argon, hel, azot. Najważniejszym aspektem tutaj jest stopień czystości gazu.
Najczęściej wykonujemy badanie tzw. profilu kannabinoidowego, który określa skład wszystkich kannabinoidów wchodzących w skład ekstraktu . Oprócz kannabidiolu powinniśmy tam znaleźć kannabinoidy takie jak CBDa, CBG, CBGa, THCV, THCVa, CBC, CBCa, CBDVa, Delta 8 THC, CBN.
Opcjonalnie badane są również terpeny czyli lotne związki aromatyczne , które obecne są w roślinach, także owocach. Nadają specyficzny zapach i smak. W konopiach także odpowiedzialne są specyficzne efekty. Te związki również same w sobie mogą mieć właściwości prozdrowotne. Ważnym elementem składowym są również flawonoidy, które przeważnie nie są poddawane badaniom.
Podsumowanie
Osoby prowadzące działalność związaną z przeprowadzaniem analizy laboratoryjnej powinny zaopatrzyć się w możliwie jak najbardziej nowoczesny chromatograf, dzięki któremu będzie można wyodrębnić poszczególne składniki danego produktu. Oczywiście oprócz samego sprzęty niezbędne jest posiadanie zarówno wiedzy jak i doświadczenia w przeprowadzaniu badań tego typu.Ważna informacje dla przedsiębiorców warto korzystać z usuług tylko sprawdzonych laboratoriów i to najlepiej takich posiadających akredytację.
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51