Uprawa konopi włóknistych w Polsce ma długą tradycję. Rośliny konopne są znane ludzkości już od tysięcy lat. W świecie starożytnym wykorzystywali ich działanie mieszkańcy Egiptu, Chin czy dzisiejszych Indii. Dopiero od kilkudziesięciu lat prowadzone są szczegółowe badania, na całym świecie dotyczące dobroczynnych właściwości roślin konopnych. Konopie były wykorzystywane głównie w przemyśle włókienniczym. W latach 90. wprowadzono na rynek włókna syntetyczne i konopie przestały być już tak potrzebnym i istotnym surowcem.
Ta niepozorna zielona roślina zawiera ponad pół tysiąca wyizolowanych przez naukowców związków czynnych, a badania nadal trwają. Uprawiając odpowiednie odmiany roślin już wkrótce będzie można pozyskać takie o odpowiednio korzystnych działaniach dla naszego zdrowia.
To właśnie z powodu wprowadzenia zamienników włókien naturalnych, a nie ograniczeń uprawy wynikających z zawartości substancji psychoaktywnych, nastąpiło załamanie rynku konopnego. Jednak już od kilku lat można obserwować zupełnie odwrotny trend, a konopie włókniste i związany z nimi obszar przedsiębiorczości odżywa. Taki wzrost zainteresowania można zaobserwować patrząc na liczbę upraw konopi włóknistych w Polsce i na świecie.
Uprawa konopi włóknistych w Polsce
Konopie włókniste są w naszym kraju coraz popularniejsze w różnych dziedzinach wytwórczości. W latach 2012-2019 ich uprawa wzrosła pięciokrotnie. Rozwój tego sektora hamuje system obowiązujących obecnie przepisów. Uprawy konopi siewnych w naszym kraju opierają się na ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.
Konopie włókniste to takie, które zawierają śladowe ilości psychoaktywnego THC. Zgodnie z polskim prawem nie więcej niż 0,2 proc. Według wielu ekspertów roślina może być z powodzeniem wykorzystywana w sektorze spożywczym, kosmetycznym, włókienniczym, budowlanym, weterynaryjnym i medycznym.
W Unii Europejskiej w latach 1993–2016 areał upraw zwiększył się czterokrotnie, również w Polsce obserwuje się szybki jak na takie możliwości rozwój tej dziedziny produkcji.
Konopie siewne to roślina wielorakiego wykorzystania. Wyróżnia się trzy podstawowe aspekty wykorzystywania konopi w ich uprawie: na włókno, paździerze i nasiona. Można z nich wytworzyć 25 tys. różnych produktów. Zaczynając od żywności (przykłady to: olej konopny i suplementy diety, nasiona dodawane do sałatek) przez farmację i kosmetykę ( przykłady to: leki, opatrunki, odzież wspomagająca leczenie chorób dermatologicznych) po wykorzystanie w przemyśle włókienniczym, celulozowo-papierniczym, budownictwie oraz w produkcji elementów konstrukcyjnych w środkach transportu lądowego, wodnego i powietrznego
Rośliny konopne jako biomasa stanowią cenne źródło energii i mogą być stosowane do produkcji bioetanolu drugiej generacji, jako dodatek do paliw płynnych. Konopie przemysłowe można uprawiać na terenach zdegradowanych, by je rekultywować i przywrócić żyzność gleby.
Uprawa konopi włóknistych wymagania
Podstawowym aktem prawnym regulującym warunki legalnej uprawy konopi w Polsce jest ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (DzU z 2005 r., nr 179, poz. 1485 z późniejszymi zmianami) oraz przy uprawie na nasiona (ustawa o nasiennictwie z 9 listopada 2012 r. (DzU. 2012, poz. 1512 z późniejszymi zmianami).
Producent chcący uprawiać konopie zobowiązany jest do uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Dodatkowo także oświadczenie, że nie był karany za popełnienie przestępstwa dotyczącego uprawy i zbioru ziela konopi innych niż włókniste oraz uprawy konopi włóknistych wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Należy pamiętać, że w Polsce zabroniona jest uprawa konopi indyjskich, z których wytwarzana jest marihuana. Również pozyskiwany z nasion tych roślin olej (nie mylić z olejem z konopi siewnej, który powszechnie dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością) uważany za skuteczny w różnych schorzeniach, np. nowotworowych, lek naturalnego pochodzenia, jest niedozwolony.
Warto więc poinformować, że polskie prawo stanowi, że kto wbrew przepisom uprawia lub zbiera konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca prowadzi uprawę, która może dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast, kto wbrew przepisom ustawy uprawa konopi włóknistej, podlega karze grzywny (art. 63, 65 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii).
Konopie włókniste uprawa krok po kroku
Konopie mają też niezwykle dobry wpływ na glebę. Ich mocny system korzeniowy doskonale ją spulchnia. Dzięki czemu mogą być siane np. na wałach przeciwpowodziowych. Co więcej w korzeniach pozostałych po ścięciu znajduje się dużo składników odżywczych, co korzystnie wpływa na żyzność gleby. Mają bardzo cenną właściwość i niezwykle ważną właściwość wyciągają metale ciężkie i toksyczne substancje z gruntu. Nadają się więc doskonale do oczyszczania skażonych terenów. Pochłaniają również bardzo dużo dwutlenku węgla. W czasie wzrostu są w stanie w zaskakujący sposób poprawić jakość powietrza. Wszystkie tak liczne korzyści sprawiają, że konopie siewne są roślinami o ekologicznych i użytecznych walorach w dzisiejszym rolnictwie.
Propagowaniem upraw konopnych w Polsce zajmuje się Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, który wprowadził kilka odmian dostosowanych do warunków klimatycznych panujących w Polsce. Instytut opracował również Program Konopny, w ramach którego rolnicy mogą podpisać umowę kontraktacyjną na uprawę konopi na cele nasienne.
Polskie odmiany konopi włóknistych można siać na terenie całego kraju. Sama i uprawa jest ekologiczna, ponieważ nie trzeba ich odchwaszczać. Szkodniki i choroby występują sporadycznie i na pojedynczych roślinach, a zawarte w nich olejki eteryczne skutecznie odstraszają inne pasożyty.
Warunkiem uzyskania wysokich plonów jest dobre stanowisko, ponieważ wymagają gleb żyznych. Nie wymagają one szczególnej troski czy warunków środowiskowych.
Największe problemy, ze względu na niedostatecznie rozwinięty park maszynowy, może powodować zbiór. Pochłania on około 70-85% nakładów robocizny ogółem, dlatego też jego technologia powinna zapewniać dużą wydajność pracy przy małych nakładach robocizny i małej energochłonności.
Polskie odmiany konopi nie stanowią zagrożenia narkotycznego, ponieważ zgodnie z wymogami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zawierają poniżej 0,2% substancji Tetrahydrokannabinol (THC). THC to organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu i główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach.
Podsumowanie
Mimo wielu obostrzeń i przepisów uprawa konopi włóknistych w naszym kraju cały czas rośnie, co za tym idzie popularność produktów konopnych. Na szczególną uwagę zasługuje rozrastająca i powiększająca się cały czas branża suplementów i produktów farmaceutycznych dostępnych w sprzedaży. Przyszłość konopi, a co za tym idzie także kannabidiolu ukazuje się w co raz to lepszych barwach.
Eco Flowers s.c.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4A
90-505 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51