Czy olej z czarnuszki złagodzi ukąszenia owadów ?

Olej z czarnuszki ma bardzo wiele właściwości i zastosować zobacz w jaki sposób można wykorzystać go w okresie letnim ? Po szarych, zimnych dniach jakie towarzyszą jesieni i zimie, z radością witamy okres letni, gdzie słońce przyjemnie grzeje, dni robią się dłuższe, a dookoła wszystko się zieleni. Wraz z nadejściem wiosny, budzi się do życia przyroda, która cieszy swym widokiem. Jednak pomimo tych licznych pozytywów, musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami, które mogą nas spotkać szczególnie wieczorami czy podczas pobytu na łonie natury. O czym mowa? O ukąszeniach owadów, które nie tylko są uciążliwe, ale bywają także niebezpieczne.

Różne rodzaje ukąszeń

W większości, ukąszenia owadów takich jak komar, meszka czy pająk są niegroźne i nieszkodliwe. Wiążą się jedynie z chwilowym dyskomfortem w postaci swędzenia w miejscu ugryzienia, pozostawiając na okres kilku dni małą czerwoną plamkę. Sprawa jednak komplikuje się, gdy staliśmy się ofiarą osy, pszczoły, kleszcza lub szerszenia, których jad jest bardziej szkodliwy i mocniej alergenny. Ponadto jest pewna grupa osób, dla których bez względu na gatunek owadów, każde ukąszenie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Należą do nich alergicy, osoby cierpiące na astmę czy nadciśnienie, a także dzieci, których układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształtowany, by całkowicie poradzić sobie z jadem owadów. Co dokładnie nam może grozić? 

Najpopularniejsze objawy po ukąszeniach. Jak może pomóc olej z czarnuszki na ukąszenia ?

Do najpopularniejszych i drobnych objawów występujących po ukąszeniach owadów należą: swąd, opuchlizna i zaczerwienienie. Jeśli jednak mówimy o poważniejszych skutkach ukąszeń, zaliczamy do nich:  

 • Gorączka, 
 • Stan zapalny, 
 • Zawroty głowy,
 • Osłabienie organizmu,
 • Nudności i wymioty, 
 • Ból brzucha,
 • Bolerioza,
 • Wstrząs anafilaktyczny. 

W przypadku tego ostatniego jest on zaliczany do zagrażającego życiu. Wstrząs anafilaktyczny to bardzo silna reakcja alergiczna organizmu na kontakt z alergenem (w tym wypadku z jadem owada) na skutek której może dochodzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Prócz fachowej opieki lekarskiej i leków farmakologicznych, często pierwszym ratunkiem mogą okazać się naturalne metody leczenia. Okazuje się, że wśród licznych produktów i substancji, zastosowanie oleju z czarnuszki na ukąszenia owadów, sytuuje się na szczycie listy skutecznej pomocy.  

Olej z czarnuszki na ukąszenia owadów. Czy bedzie skuteczny ?

Jak olej z czarnuszki łagodzi ukąszenia owadów ? Na kilka sposobów. Przede wszystkim wycisza wszelkie drobne objawy ukąszenia. Zaczerwienienie,  opuchlizna i swędzenie po posmarowaniu, stają się mniej odczuwalne i widoczne. Ale prócz zastosowania zewnętrznego (miejscowego), warto przyjąć go doustnie. 

Olej z czarnuszki przyspiesza gojenie się ran i łagodzi stan zapalny jaki towarzyszy ukąszeniom. Na przykład komar po wypiciu krwi ofiary, wpuszcza szkodliwe antygeny, które nasz organizm próbuje zwalczyć za pomocą histaminy, hormonu tkankowego, magazynowanego w naszych komórkach. Niestety, przy silnym odczynie alergicznym, gorączce i wstrząsach anafilaktycznych, nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić ze szkodliwą „trucizną”, jaką pozostawił po sobie owad. Jednak stosując olej z czarnuszki na ukąszenia owadów, w tym komarów, możemy szybko poradzić sobie z tym problemem. Wszystko dzięki substancjom jakie zawiera w swoim składzie. Zbawienny okazuje się tymochinon, czyli utleniacz, który bardzo intensywnie oddziałuje na nasz układ odpornościowy. Hamuje on wydzielanie się histaminy i sam przejmuje rolę leczniczą, przeciwzapalną i przeciwbólową. Inne składniki oleju, mają za zadanie szybkie oczyszczenie organizmu z alergenu i zabezpieczenie komórek przed degradacją. 

Również zapach oleju z czarnuszki działa odstraszająco na niektóre owady, które czując jego intensywną woń, zapewne zrezygnują z ataku. Jeśli zatem planujemy wypad poza miasto, warto użyć oleju z czarnuszki jako profilaktyczną ochronę przed ukąszeniem. Sprawdzi on się doskonale dla dorosłych. Natomiast na półkach sklepowych występuje również olej z czarnuszki dla dzieci, którego działanie również może okazać się nieocenione dla najmłodszych.  

Podsumowanie

Na sam koniec warto dodać, że olej z czarnuszki pomaga nie tylko na ukąszenia owadów, ale i węży. Wiedzieli to także starożytni uczeni, którzy olej z czarnuszki traktowali jako antydotum w takich przypadkach oraz na ukąszenie skorpiona. Wspominamy o tym, gdyż wraz z rozpoczęciem się sezonu letniego, wielu z nas zaplanuje wycieczki do lasu i w góry, gdzie możemy spotkać jadowitą żmiję zygzakowatą. Nim w trybie pilnym trafimy pod opiekę lekarza i dostaniemy surowicę, warto stosować olej z czarnuszki, który zabezpiecza nasz układ nerwowy i naczynia krwionośne przed poważnym uszkodzeniem. 

Bibliografia: 

 1. Czarnuszka siewna w medycynie naturalnej, P. Schleicher. M. Saleh
 2. https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/ukaszenia–uzadlenia-i-zadrapania,jak-nalezy-postepowac-po-ukaszeniu-lub-ugryzieniu-,artykul,26545589.html#ukaszenia-i-ugryzienia-czy-sa-grozne-dla-zdrowia-i-zycia
 3. https://www.researchgate.net/publication/320705694_Contents_of_lipids_and_ethereal_oil_and_biological_activity_of_seeds_of_black_cumin_Nigella_sativa_L
 4. http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2018/07/pnm_2018_01A_061-064.pdf