JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA OLEJ Z NASION KONOPI?
Czy warto stosować olej z nasion konopi?
Czy warto stosować olej z nasion konopi?
Produkty konopne w tym olej z nasion konopi mogą stać się panaceum na szereg dolegliwości. Na wstępie, jednak trzeba powiedzieć, iż ich popularność wzrastała wraz z informacjami mówiącymi o dobroczynnym działaniu leków przygotowywanych z psychoaktywnych odmian konopi. Zanim jednak zostaną one wprowadzone legalnie na polski rynek, musi minąć jeszcze trochę czasu. Na sklepowych półkach dostępny jest jednak olej wytwarzany z konopi, który zyskał miano skutecznego środka leczniczego, wspomagającego działanie całego organizmu. Spośród wszystkich olejów roślinnych to właśnie konopny plasuje się najwyżej pod względem właściwości prozdrowotnych oraz wszechstronności zastosowań.
W dzisiejszych czasach często podążamy za modą zdrowego odżywiania, słyszymy co jest dobre, a co nam może szkodzić. Ale czy tak naprawdę wiemy co ma wpływ na kondycję i stan organizmu człowieka. Z wielu źródeł napływają już od kilku lat doniesienia o właściwościach zdrowotnych tłuszczu. Wiedza taka jest bardzo cenna i powinna mieć zastosowanie w praktyce i w codziennym życiu. Zastosowanie odpowiednio tłuszczu w naszej codziennej diecie może uchronić nas i nasz organizm przed groźnymi chorobami cywilizacyjnymi. W zdrowej i zbilansowanej diecie nie chodzi bowiem o unikanie tłuszczu, ale o wybranie tych dobrych, a unikanie takich, które nam szkodzą. Większość oleju z konopi stanowią tłuszcze, który składa się przede wszystkim z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasów omega – 3 i omega – 6. Odpowiednie ich spożycie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu jak i funkcjonowania i zdrowia dorosłego człowieka.
Olej produkowany jest z nasion konopi, aby zachować naturalność najczęściej wybieraną metodą jest tłoczenie na zimno w prasach ślimakowych na wolnych obrotach w temperaturze nie przekraczającej 40OC. Ten model zapewnia zachowanie pełni składników, znajdujących się w konopiach siewnych.
Produkty tłoczone na zimno możemy podzielić na dwie grupy:
Składniki oleju z nasion konopi
Który zatem tłuszcz jest dobry, a który zły? Jeszcze do niedawna popularnie sądzono, że zdrowa dieta to dieta uboga w tłuszcz. Kolejne badania naukowców obaliły tę teorię, dzięki czemu dziś już wiemy, jak ważny jest związek oraz dlaczego może być on również zgubny dla naszego zdrowia.
Olej z nasion konopi w tym przypadku stanowi pewnego rodzaju ewenement, oczywiście, jeśli pochodzą z wiadomego źródła i są doskonałej jakości. Wytłaczany z konopi siewnych olej charakteryzuje się bardzo dobrym profilem tłuszczowym. Zamiast stosować kolejne drogie kuracje i suplementy możemy skorzystać z jego działania i wprowadzić go do codziennej diety.
Ludzki organizm w pewnym stopniu składa się z tłuszczu. Na ilość tłuszczu w organizmie człowieka jaka jest optymalna wpływa wiele czynników. Podstawowe dwa to wiek i płeć. Jest to około 21-34% dla kobiet i około 8-24% tłuszczu dla mężczyzn. Równie niebezpieczny jest nadmiar, jak i niedobór tłuszczu w organizmie człowieka. Tłuszcze są bowiem odpowiedzialne za wiele ważnych funkcji. Kwasy tłuszczowe stanowią niezwykle ważne elementy strukturalne w budowie błon komórkowych. Zajmują się usuwaniem toksyn z komórek, pośredniczą w dostarczaniu substancji odżywczych, wzmacniają układ odpornościowy, ograniczają powstawanie stanów zapalnych. Uczestniczą także w regeneracji stanu mięśni, zębów, kości i komórek nerwowych. Bez tłuszczów niemożliwy jest dostarczanie przez ściany jelita witamin A, D, E i K, czyli tzw. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tłuszcze stanowią ponadto źródło niezbędnej do działania ludzkiego organizmu energii.
Tłuszcze w pożywieniu dzielimy na nasycone i nienasycone. Kwasy nasycone to głównie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, choć znajdują się one również w oleju kokosowym czy palmowym. Łańcuchy kwasów tłuszczowych w tym przypadku posiadają jedynie wiązania pojedyncze. Tego rodzaju tłuszcze organizm człowieka jest w stanie wytworzyć samodzielnie, dlatego też nie nazywa się ich niezbędnymi. Główną ich funkcją jest dostarczanie energii. Źródłem tych tłuszczy jest mięso, mleko i produkty mleczne, jaja. Dieta bogata w tłuste produkty zwierzęce jest dla nas niebezpieczna właśnie z powodu dużej zawartości tłuszczy nasyconych. Ich nadmierna podaż wiąże się z rozwojem chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca i choroby niedokrwiennej serca.
Kwasy nienasycone to druga grupa, wśród nich wyróżniamy jednonasycone i wielonienasycone. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone, nie są nazywane niezbędnymi, ponieważ organizm jest w stanie w pewnym stopniu zapewnić zapotrzebowanie na te tłuszcze. Pod względem budowy chemicznej, charakteryzują się występowaniem tylko jednego wiązania podwójnego w swoim łańcuchu. Znaczące ilości tego składnika znajdują się w oliwie z pierwszego tłoczenia. Jednonienasycone tłuszcze mogą stanowić dla organizmu źródło energii. Tych kwasów należy szukać w produktach roślinnych takich jak: oliwki, orzechy laskowe, pistacje, migdały, orzechy ziemne, awokado, oleje z tych produktów, olej rzepakowy, ale również żółtko jaj.
Według przeprowadzonych badań wpływają one na obniżenie stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. W przeciągu ostatnich lat pojawiły się liczne wyniki badań sugerujące, iż jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogą odgrywać ważną rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
Kwasy tłuszczowe pożądane dla naszego organizmu nazywane są niezbędnymi, do tej grupy należą wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. I to właśnie ich źródłem jest olej z nasion konopi. Organizm człowieka nie jest zdolny do wytwarzania wiązań podwójnych w kwasach tłuszczowych w pozycjach n-3 i n-6 (czyli przy 3 i 6 od końca atomie węgla), dlatego nie może on wytworzyć tych związków tłuszczowych. Z tego powodu musimy dostarczać kwasy z pożywieniem. Nie stanowią one dla organizmu źródła energii, ale są mu potrzebne m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i układu krążenia. Dobrym źródłem tych tłuszczy są głównie ryby morskie i owoce morza, ale znajdują się one również w produktach pochodzenia roślinnego, np. w oleju.
W grupie kwasów omega-6 wyróżniamy głównie:
Źródłem tych kwasów tłuszczowych są oleje roślinne, orzechy, pestki i nasiona. Mówiąc o kwasach omega-3 i omega-6 należy wspomnieć o niezwykle ważnym stosunku tych kwasów w codziennej diecie. W naszej diecie tłuszcze roślinne powinny pięciokrotnie lub sześciokrotnie przewyższać ilością tłuszcze rybie. Dieta mieszkańców Europy zawiera zbyt mało kwasów omega-3 i zbyt wiele kwasów omega-6. Wiąże się to z małym spożyciem ryb i owoców morza.
Olej pozyskiwany z nasion konopi jest bardzo cennym źródłem kwasów tłuszczowych. Obfity jest on w kwasy omega-6 i omega-3. Kwasy te występują oleju konopnym w praktycznie idealnym stosunku 3:1. Z poprzedniej części artykułu już wiemy, że jest to proporcja, którą w swojej zbilansowanej diecie stosują Japończycy i to oni żyją najdłużej.
Olej z konopi zawiera ponad 80% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). W tym od 15 do 25% stanowią kwasy omega-3, a 50 do 70% kwasy omega-6.
Oprócz kwasów wielonienasyconych w oleju konopnym są także inne cenne związki, takie jak:
Olej z konopi pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Zapewnia zrównoważoną dietę i prowadzi do zdrowego trybu życia. Wszystko to spowodowane jest zastępowaniem w naszej diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi, dzięki czemu dodatkowo pomagamy naszemu organizmowi w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi (kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone są tłuszczami nienasyconymi). Zawiera on aż 90% jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na 100 g oleju. Ponadto kwasy wielonienasycone stanowią blisko 75% wszystkich kwasów zawartych w produkcie.
Olej z nasion konopi zawiera także kwas gamma-linolenowy GLA. Kwas GLA jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z grupy omega-6. Związek ten potrafi obniżać stężenie lipidów w surowicy krwi oraz ma działanie przeciwzapalne. Dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne oraz wpływa na zmniejszenie krzepliwości krwi. Wartościowymi surowcami kwasu GLA i najłatwiej dostępnymi na chwilę obecną są nasiona: konopi siewnych. W oleju konopnym kwas GLA występuje na poziomie 3-4%. Kwas ten posiada działanie antyzapalne, przez co przeciwdziała wielu procesom w organizmie prowadzącym do rozwoju chorób, w tym nowotworów czy miażdżycy. Właściwości tego kwasu mogą stanowić pozytywny element wspomagający leczenie jaskry.
Związki zawarte w oleju wspomagają korzystne działanie NNKT. Dzięki zawartości steroli, szczególnie zaś β-sitosterolu, tłuszcz ten charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwdrobnoustrojowymi. Wpływa korzystnie na poziom cholesterolu w organizmie.
Olej z nasion zawiera mieszaninę α-, β-, γ- i δ-tokoferoli oraz pochodnych γ-tokotrienolu o działaniu antyoksydacyjnym. Ograniczają ryzyko powstawania chorób sercowo–naczyniowych, nowotworów, związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Zawarte w oleju konopnym terpeny nie tylko nadają mu charakterystyczny zapach, ale także decydują o jego właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.
Olej zawiera także kwas stearydynowy SDA. Możemy go znaleźć jedynie w oleju z nasion czarnej porzeczki, nasionach konopi i oleju konopnym. W organizmie człowieka SDA może być syntetyzowany z kwasu alfa-linolenowego. Zazwyczaj takie działanie organizmu jest niemożliwe ze względu na czynniki zaburzające ten proces.
Niekorzystnie wpływa na niego:
Dlatego też organizm jest nastawiony na otrzymywanie SDA z zewnątrz. Kwas SDA jest istotnym czynnikiem dla dobrej kondycji umysłowej i prawidłowego widzenia. Jest on bowiem składnikiem komórek nerwowych w mózgu oraz siatkówki oka.
Olej idealnie sprawdza się w kuchni jako:
Idealny przepis na pesto z dodatkiem oleju z nasion:
Produkt znajduje zastosowanie również w kosmetyce jako środek regenerujący paznokcie, nawilżający włosy czy pielęgnujący naszą skórę.
Istotnym aspektem jest to, że pomimo konopnego pochodzenia oba produkty różnią się od siebie. Pierwszy, czyli olej zawierający kannabidiol pozyskuje się w procesie ekstrakcji i stosuje w niewielkich dawkach w celach leczniczych bądź profilaktycznych. Olej z nasion konopi, zaś wytwarzany jest w procesie tłoczenia. Wykazano jego pozytywne działanie w redukcji wysokiego poziomu “złego” cholesterolu, a także w ramach zapobiegania chorobie wieńcowej. Dodatkowo olej może być źródłem witaminy z grupy E, A, B oraz K, dlatego popularną metodą jest łączenie go z ekstraktem z CBD, aby uzyskać efekt synergii obu związków.
Różnice | Olej z kannabidiolem | Olej z nasion konopi |
Pochodzenie | Kwiaty konopi | Nasiona konopi |
Proces produkcji | Ekstrakcja | Tłoczenie na zimno |
Właściwości | Profilaktyczne i prozdrowotne | Uzupełnienie diety i prozdrowotne |
Dwa rodzaje oleju z kwiatów konopi :
Czy olej jest bezpieczny dla zdrowia?
Olej tłoczony z nasion nie zawiera kannabinoidów, w tym psychoaktywnego THC, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla organizmu i nie zaburza żadnych jego funkcji.
We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.
Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.
Google Webfont Settings:
Google Map Settings:
Google reCaptcha Settings:
Vimeo and Youtube video embeds:
You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.
Regulamin sklepu