Jakie są najpopularniejsze metody badania produktów konopnych ?
Cannabis Sativa L. oznacza po łacinie roślinę, której gatunek należy do rodziny konopi siewnych. W obszarze tego gatunku występują różne odmiany konopni rosnących dziko lub są uprawiane. Od lat znane są szerokie możliwości zastosowań konopi. Zmieniło się także postrzeganie konopi, które w znacznym stopniu mogą mieć szerokie zastosowanie wspierające różnego rodzaju terapie. Susze z konopi mogą być stosowane wspomagająco w wielu chorobach również nowotworowych. Innym produktem z tej grupy jest olejek cbd, jest to mieszanina substancji konopnych zwanych kannabinoidami, które nie wykazują właściwości psychoaktywnych ale znane są z właściwości uspokajających, przeciwbólowych, antyoksydacyjnych, obniżających ciśnienie krwi czy wyciszających.
Oczywiście podlegają bardzo dużej i dokładnej kontroli jakości gdyż zawartość poszczególnych składników szczególnie THC którego zawartość nie może być większa niż 0,2 %. Dlatego też konieczne jest wykonywanie badań laboratoryjnych na potwierdzenie tego faktu.
Są chromatografia cieczowa oraz chromatografia gazowa. Stosowana jest również chromatografia cienkowarstwowa oraz fluidalna. Warto przeczytać również jakie elementy powinny znaleźć się badaniach laboratoryjnych.
Metody badania produktów konopnych – chromatografia cieczowa
Chromatografia cieczowa charakteryzuje się prostotą oraz szybkością wykonania, niskimi kosztami oraz niedużym zużyciem rozpuszczalnika organicznego. Metoda ta oznacza się także dużym odzyskiem. Typowa aparatura składa się z pompy gradientowej, dozownika który pozwala dozować próbkę do kolumny chromatograficznej oraz detektora. Pomiar następuje w gradiencie eluentów woda i acetonitryl z dodatkiem kwasu. Detekcja prowadzona jest przy długości fali alfa 220 nm. Metoda ta pozwala na szybkie przeszkolenie pracowników i jest wydajna ekonomicznie. Zdecydowanie produkty konopne na dzień dzisiejszy są badane właśnie z wykorzystaniem chromatografii cieczowej uważanej jako najbardziej precyzyjna metoda.
Metody badania produktów konopnych – chromatografia gazowa
Chromatografia gazowa to separacyjna metoda analityczna która umożliwia jakościową i ilościową analizę próbki. Kolumna wypełniona jest odpowiednim adsorbentem jest to faza stacjonarna. Przepływa przez nią faza ruchoma tak zwany gaz nośny. Separacja składników odbywa się dzięki różnicom w szybkości migracji składników. Fazą ruchomą najczęściej jest argon, hel, azot. Najważniejszym aspektem tutaj jest stopień czystości gazu.
Najczęściej wykonujemy badanie tzw. profilu kannabinoidowego, który określa skład wszystkich kannabinoidów wchodzących w skład ekstraktu . Oprócz kannabidiolu powinniśmy tam znaleźć kannabinoidy takie jak CBDa, CBG, CBGa, THCV, THCVa, CBC, CBCa, CBDVa, Delta 8 THC, CBN.
Opcjonalnie badane są również terpeny czyli lotne związki aromatyczne , które obecne są w roślinach, także owocach. Nadają specyficzny zapach i smak. W konopiach także odpowiedzialne są specyficzne efekty. Te związki również same w sobie mogą mieć właściwości prozdrowotne. Ważnym elementem składowym są również flawonoidy, które przeważnie nie są poddawane badaniom.

Eco Flowers s.c.
Aleksandrowska 67/93/222
91-205 Łódź
biuro@trafka.pl
NIP: 947 200 08 51