Czym jest THC ?
THC jest to składnik marihuany, który od razu kojarzy się z efektami psychogennymi i silnymi uzależnieniami. Jaka jest jednak dokładna prawda o tetrahydrokannabinolu THC, substancji zawartej głównie w konopiach indyjskich? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.
Potocznie mówi się, że tetrahydrokanabinol jest bliźniaczym związkiem CBD. Można po części się z tym zgodzić, gdyż oba są izomerami kannabidiolu pozyskiwanego z konopi. Różnica jednak widoczna jest już w układzie chemicznym i w powiązaniach atomowych, co wpływa na zróżnicowane właściwości obu substancji. THC występuje zarówno w konopi indyjskiej (Cannabis indica) i konopi siewnej, z której powstaje susz konopny cbd, jednak w przypadku tej pierwszej, jego stężenie jest znacząco wyższe.
Warto podkreślić, że THC jest substancją, która wpływa na układ endokannabinoidowy w ludzkim organizmie. Najprościej mówiąc, jest to sieć receptorów, odpowiedzialnych za funkcjonowanie ludzkiego ciała. Odpowiada za odczuwanie bólu, zmiany nastroju, sen i apetyt danej jednostki.

Tetrahydrokanabinol i jego skutki uboczne
Tetrahydrokanabinol ma bardzo wielu przeciwników, głównie ze względu na swoje negatywne skutki uboczne. Ponieważ THC prowadzi do uzależnień, stymuluje komórki mózgu, wywołując zaburzenia zachowania oraz zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne, nie jest zalegalizowany w wielu krajach, a same konopie indyjskie, z powodu wysokiej zawartości tetrahydrokannabidiolu, stały się symbolem nielegalnych substancji i narkotyków. Innymi negatywnymi skutkami ubocznymi po zażyciu tej substancji są:
- Nadmierny apetyt,
- Rozszerzenie się naczyń krwionośnych,
- Zaburzenia pracy serca,
- Kłopoty z oddychaniem,
- Zwiększone tętno krwi,
- Problemy z koncentracją,
- Zaburzenia koordynacji ruchowej,
- Występowania irracjonalnych i niekontrolowanych lęków i paniki,
- Halucynacje,
- Utratę pamięci,
- Zmęczenie,
- Omdlenia,
- Uaktywnienie „uśpionych” chorób np. schizofrenii.
Pozytywne działania substancji THC
Oczywiście należy pamiętać o tzw. drugiej stronie medalu. Ludzie bardzo często nie potrafią korzystać z wielu rzeczy w umiarze, czego skutki możemy obserwować na każdym kroku życia. Jednak substancja THC ma swoje pozytywne aspekty i może okazać się bardzo korzystna, ale w odpowiedniej ilości. Wiele państw świata, w tym niektóre rejony Stanów Zjednoczonych, zalegalizowało THC jako produkt medyczny. Stosuje się go w następujących przypadkach:
- Wspomaga leczenie chorób nowotworowych – niedopuszczając do namnażania się zbuntowanych komórek raka,
- THC stosuje się w leczeniach chronicznego bólu następującego w wyniku urazów, chorób układu kostnego lub chorób nowotworowych,
- Leczy stany zapalne organizmu,
- Ten związek wdraża się do leczenia zaburzeń żywienia i skutków zatrucia (zmniejsza nudności i wymioty)
- THC podawana ze swoim przyrodnim odpowiednikiem CBD, hamuje napady epilepsji.
- Stosuje się go w terapii odwykowej, gdyż zmniejsza odczuwalność głodu heroinowego i alkoholowego,
- Świetnie sprawdza się przy leczeniu jaskry.
Są to tylko niektóre z zaburzeń i dolegliwości, które zwalcza i łagodzi Tetrahydrokanabinol. W Polsce dopuszczono niektóre leki zawierające w składzie te substancje, ale otrzymamy je tylko i wyłącznie na receptę po konsultacji z lekarzem. Każdy organizm jest inny, dlatego to specjalista przepisuje konkretną dawkę leku i analizuje jego działanie. Jeśli jednak zdobylibyśmy konopie indyjską i chcieli z niej korzystać na swoje potrzeby, ale bez wskazań medycznych, musimy liczyć się z faktem, że w Polsce grozi za to kara pozbawienia wolności.
Metody płatności
